Dieta po zawale mięśnia sercowego

Osoby mające za sobą zawał mięśnia sercowego powinny pamiętać, że istotny wpływ na ich dalsze zdrowie ma nie tylko przyjmowanie leków zleconych przez lekarza. Nie można zapominać o właściwej diecie, która pozwoli wrócić do pełni sił. O czym pamiętać, komponując swoje posiłki po zawale serca?

Etapy

To, co pacjent po przebytym zawale serca może jeść uzależnione jest od tego, na jakim etapie leczenia i rekonwalescencji się znajduje. W pierwszej dobie na ogół męczą go jeszcze nudności i wymioty. W związku z tym dopuszczalne są jedynie płynne pokarmy, które nie obciążają niepotrzebnie organizmu. Kolejne doby to dieta typowo lekkostrawna, która dostarcza składników odżywczych, a jednocześnie pozwala organizmowi wrócić do sił. Dopiero ostatnim etapem jest tak zwana dieta kardiologiczna. 

Jaki jest cel diety kardiologicznej?

Osoby mające za sobą zawał serca powinny pamiętać, że ich dieta powinna wpływać na obniżenie poziomu cholesterolu, a także trójglicerydów. Jednocześnie nie może przyczyniać się do zwiększenia blaszek miażdżycowych. Co więcej, odpowiednio zbilansowana dieta pozwala pozbyć się tych, które już się utworzyły.

O czym pamiętać?

Przede wszystkim należy istotnie ograniczyć zużycie soli. Najlepiej nie dodawać jej do potraw w ogóle. Podstawę posiłków powinny stanowić warzywa, których w diecie musi być możliwie jak najwięcej. Jeśli produkty mączne, to tylko te z pełnego przemiału. Do produktów, których spożycie jest absolutnie zabronione zalicza się sery pleśniowe, gotowe potrawy kupowane w sklepach, dania typu fast food, majonez, ciężkie sosy, słodycze, słone przekąski. Wystrzegać należy się także tłustego mięsa i wędlin, które dostarczają dużych ilości nasyconych kwasów tłuszczowych.

Masz pytania? Na wszystkie odpowie profesjonalny dietetyk warszawa

Komentarze