Zasady diety DASH

O konieczności zdrowego trybu życia mówi się coraz więcej. Rozmaitych diet, które mają poprawić nasze samopoczucie i wygląd jest mnóstwo. Niestety, wiele z nich prowadzi wyłącznie do efektu jojo. Na uwagę zasługuje natomiast dieta DASH, która nie bez powodu uważana jest za najzdrowszą dietę świata. Na jakich zasadach się opiera? Kiedy warto ją stosować?

Dieta bez wyrzeczeń

Mówiąc o diecie DASH, podkreślić należy, że nie wymaga ona żadnych wyrzeczeń. Co więcej, lista dozwolonych produktów żywnościowych jest tak duża, że bez najmniejszego problemu uda się skomponować naprawdę smaczne i zróżnicowane posiłki. Stosując dietę DASH, możemy być pewni, że nasze ciało dostaje solidną dawkę:
-wapnia;
-potasu;
-magnezu;
-białka;
-błonnika. 

Co ważne, ilość tłuszczu, cholesterolu i sodu ograniczona jest do minimum.

Badania naukowe

The National Heart, Lung and Blood Institute to instytucja, która postanowiła dokładnie zbadać efekty, jakie gwarantuje dieta DASH. Co się okazało? Po zaledwie dwóch tygodniach stosowania diety ciśnienie skurczowe krwi zmniejszyło się o nieco ponad 11 mm Hg, zaś wartość ciśnienia rozkurczowego spadła o 5,5 mm Hg. Żadna inna dieta nie daje takich efektów. Stosując model odżywiania zgodny z dietą DASH, można być pewnym, że ryzyko zapadnięcia na choroby układu krążenia, cukrzycę i osteoporozę jest zdecydowanie mniejsze. 

Co można jeść?

Dieta DASH dopuszcza takie produkty, jak warzywa i owoce, produkty mleczne niskotłuszczowe, produkty zbożowe z pełnego przemiału, chude mięso, ryby, orzechy, rośliny strączkowe, zdrowe tłuszcze. Jeśli chodzi o te ostatnie, najlepiej sięgać po oliwę z oliwek i olej rzepakowy. Miłośnicy słodyczy z pewnością się ucieszą. Dieta DASH dopuszcza bowiem w ciągu tygodnia pięć porcji słodyczy. Mogą to być miód, dżem, syrop klonowy.

Dietę pod Twoje oczekiwania dobierze również dietetyk warszawa

Komentarze