Fitosterole: co to takiego?

Substancje roślinne, które swoją budową bardzo mocno przypominają ludzki cholesterol to fitosterole. Ich regularne przyjmowanie sprawia, że poziom cholesterolu skutecznie się obniża, a ryzyko rozwoju miażdżycy i zawału mięśnia sercowego znacząco spada. Przyjrzyjmy się tym tajemniczym związkom bliżej.

Co to takiego?

Nazwa „fitosterole” większości z nas kojarzy się z cholesterolem. Jest to całkiem słuszne skojarzenie gdyż – jak wspomnieliśmy we wstępie – budowa tych związków jest do siebie bardzo podobna. Trzeba jednak pamiętać, że fitosterole występuje jedynie wśród roślin. Organizm ludzki nie jest w stanie ich wyprodukować. Oznacza to, że musimy dostarczać je wraz z pożywieniem. 

Źródła fitosteroli

Substancje te znajdują się w olejach roślinnych. Wzbogaca się w nie również margaryny i jogurty. Coraz częściej dodawane są także do serów, a nawet czekolady. Jest to efekt ciągle zbyt niskiego spożycia steroli. Do naturalnych źródeł fitosteroli zalicza się:
-kiełki pszenicy;
-nasiona roślin strączkowych;
-orzechy włoskie;
-orzechy ziemne;
-orzechy laskowe.

Obecnie dostępne są również suplementy diety dostarczające fitosteroli. Znaleźć można je w każdej aptece.

Jak działają fitosterole?

Wspomnieliśmy już, że skutecznie chronią nasz organizm przed miażdżycą i zawałem mięśnia sercowego. Ich działanie jest jednak zdecydowanie szersze. Mogą wpływać korzystnie na stan zapalny, ograniczając jego zasięg i intensywność. Redukują również nadmierną reakcję immunologiczną. Stąd ten upatruje się coraz częściej ich roli w leczeniu chorób o charakterze autoimmunologicznym. Fitosterole powinni pokochać mężczyźni. Ograniczają one bowiem przerost prostaty i przyczyniają się do złagodzenia trudności związanych z oddawaniem moczu.

Polecamy również : dobry dietetyk warszawa

Komentarze